Supernatant bariera

Zapewne każdy z nas słyszał o probiotykach. Wiele osób niejednokrotnie sięgało po nie w celu utrzymania prawidłowego mikrobiomu organizmu, m.in. w czasie antybiotykoterapii. Ich udowodniony licznymi badaniami dobroczynny wpływ na nasze zdrowie jest nie do przecenienia. Jednak probiotyki nie są jedyną bronią w walce o utrzymanie naturalnej mikrobioty. Mikroorganizmy dają nam równie doskonały oręż – supernatant probiotyczny.

Supernatant probiotyczny (SUPERNATANT BARIERA) nazywany inaczej postbiotykiem, stanowi mieszaninę wszystkich wartościowych substancji, które są produkowane przez bakterie probiotyczne np. w procesie fermentacji.  W tym celu, najczęściej wykorzystywane są różne szczepy bakterii z rodzaju Lactobacillus – pałeczki kwasu mlekowego. Możemy mieć zatem pewność, że supernatant zawarty w preparatach jest składnikiem w 100% naturalnym.

Należy pamiętać, że organizm człowieka zasiedlany jest przez setki milionów różnych mikroorganizmów – bakterii, wirusów, grzybów i roztoczy. Wyróżniamy zarówno gatunki przynoszące korzyści naszemu zdrowiu, jak i gatunki patogenne. Zachowanie równowagi wśród „społeczności” drobnoustrojów zapewnia nam dobrą kondycję zdrowotną.

Właśnie dlatego tak istotna jest selektywność działania supernatantu probiotycznego. Wynika ona przede wszystkim z tworzenia korzystnego środowiska do życia i rozwoju pałeczek kwasu mlekowego, czyli naszych głównych mikroskopijnych sprzymierzeńców. Jest to możliwe dzięki wysokiej zawartości kwasu mlekowego oraz kwasu octowego, które obniżają pH w miejscu aplikacji. Substancje te, oprócz zapewnienia optymalnych warunków dla fizjologicznego mikrobiomu, powodują hamowanie rozwoju drobnoustrojów patogennych, co stanowi istotne działanie prozdrowotne.

Innymi, równie cennymi składnikami supernatantu są bakteriocyny, czyli substancje o działaniu przypominającym aktywność antybiotyków – zdolne są do hamowania wzrostu lub nawet zabijania bakterii patogennych. Od antybiotyków różnią się jednak tym, że działają w sposób bardziej selektywny, dzięki czemu nie powodują tak znacznego wyjałowienia mikrobioty w miejscu ich zastosowania.

Aktywność przeciwdrobnoustrojowa supernatantu probiotycznego została udowodniona badaniami, w których wykazano całkowitą redukcję bakterii i grzybów, będących najczęstszą przyczyną schorzeń górnych dróg oddechowych. Wśród nich znalazły się takie gatunki jak Streptococcus pyogenes powodujący anginę, Moraxella catarrhalis czy Candida albicans. Podobnie pozytywne efekty dało zastosowanie supernatantu wobec wirusa grypy typu A H1N1 oraz ludzkiego rhinowirusa typu 16 (HRV-16).

Oprócz wspomagania naturalnej równowagi mikrobioty, supernatant probiotyczny, dzięki zawartości witamin i krótko łańcuchowych kwasów tłuszczowych (SCFA), posiada działanie odżywiające komórki nabłonka. Jest to szczególnie korzystne w przypadku stosowania preparatów z supernatantem na błony śluzowe np. jamy ustnej i gardła.

Dzięki aktywności promującej utrzymanie równowagi fizjologicznego mikrobiomu, supernatant probiotyczny jest istotnym narzędziem w walce z różnego rodzaju infekcjami.  Zapobiega oraz wspomaga leczenie zakażeń bakteryjnych, grzybiczych i wirusowych. Poprzez działanie odżywcze, korzystnie wpływa na stan błon śluzowych w miejscu zastosowania oraz łagodzi objawy stanów zapalnych takie jak świąd i pieczenie. Warto więc sięgać po preparaty zawierające supernatant probiotyczny, ponieważ dbając o prawidłową mikrobiotę, dbamy o nasze zdrowie.