Antybiotykoterapia, a mikrobiom gardła!

Jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u lekarza jest zakażenie górnych dróg oddechowych. Występuje ono pod postacią zapaleń błon śluzowych nosa, zatok, gardła, krtani oraz migdałków. Większość z nich ma podłoże wirusowe, natomiast około 10-15% zakażeń u dzieci i 5-10% u dorosłych, wywoływanych jest przez bakterie. Udając się do lekarza, możemy być prawie pewni, że po prawidłowej diagnozie infekcji bakteryjnej dróg oddechowych, na recepcie pojawi się antybiotyk.

Antybiotyki stanowią najczęściej stosowaną i najskuteczniejszą grupę leków w terapii bakteryjnych zakażeń organizmu. Już sama nazwa, wywodząca się z greckich słów anti „przeciw” i bios „życie”, wskazuje na charakter ich działania – opiera się ono na hamowaniu wzrostu i zabijaniu żywych bakterii.

Niestety z wysoką skutecznością antybiotyków wiążą się także skutki ich stosowania. Jednym z nich jest wyjałowienie naturalnego mikrobiomu w miejscu ich działania, bowiem antybiotyki nie tylko hamują namnażanie się i rozwój bakterii patogennych, ale także tych fizjologicznie zasiedlających nasze błony śluzowe. Należy pamiętać, że mikrobiom organizmu pełni istotną rolę w tworzeniu odpowiedzi immunologicznej oraz stanowi naturalną barierę ochronną przed patogenami. Po zastosowaniu antybiotyku, na przykład w celu wyleczenia zapalenia gardła, pozbywamy się zatem nie tylko przyczyny infekcji, ale także wyjaławiamy powierzchnię śluzówki. Niesie to za sobą poważne zagrożenia, ponieważ bez prawidłowej mikrobioty jesteśmy szczególnie narażeni na kolonizację naszych błon śluzowych innymi, szkodliwymi mikroorganizmami. Największym zagrożeniem są w tym przypadku infekcje grzybicze, wywoływane głównie przez drożdżaki z rodzaju Candida. Zakażenia grzybami tego gatunku prowadzą do groźnej choroby – kandydozy. Według niektórych badań, występuje ona w obrębie jamy ustnej nawet u 78% pacjentów, którzy stosowali antybiotykoterapię w infekcjach gardła i krtani. Leczenie tego schorzenia wymaga zastosowania leków przeciwgrzybiczych i jest procesem trudnym i długotrwałym. Ponadto, u pacjenta pojawiać się mogą wszelkiego rodzaju pleśniawki i afty, których przyczyną również są grzyby.

Aby temu zapobiegać, warto zadbać o zachowanie prawidłowego mikrobiomu powierzchni błon śluzowych. Wobec tego, podczas leczenia antybiotykami, należy pamiętać o stosowaniu preparatów probiotycznych, bądź takich, które w naturalny sposób będą podtrzymywać dobry stan fizjologicznej mikrobioty organizmu. W tym celu doskonale sprawdzi się spray do jamy ustnej i gardła Lactoangin® KIDS. Wyrób medyczny Lactoangin® KIDS  dzięki zawartości metabolitów bakterii Lactobacillus, powlekając błonę śluzową jamy ustnej i gardła , wspiera równowagę naszego naturalnego mikrobiomu, , a w konsekwencji znacznie zmniejszając ryzyko pojawienia się infekcji grzybiczej po zastosowaniu antybiotykoterapii.

Zobacz też